حجتی: از توانمندی کشاورزان برای مثبت کردن تراز تجاری این بخش استفاده می کنیم
1394/10/14
وزیر جهاد کشاورزی گفت: با استفاده از توانمندی کشاورزان، افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب تلاش داریم تراز تجاری منفی بخش کشاورزی را به صفر برسانیم.
 محمود حجتی امروز(دوشنبه) در آیین سی امین دوره انتخاب و معرفی کشاورزان نمونه ملی افزود: تراز بازرگانی بخش کشاورزی پیش از دولت یازدهم در سال 1392 منفی هشت میلیارد دلار بوده که تلاش داریم آن را به صفر برسانیم.
وی اظهار داشت: ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی در تولید محصولات کشاورزی وجود دارد که کشاورزان نمونه ما چندین برابر متوسط ملی و جهانی تولید می کنند؛ به طور نمونه کشاورزان نمونه ما در تولید گندم در هر هکتار 12 تن برداشت دارند در حالی که متوسط کشوری آن 3.2 تن است.
وی تصریح کرد: در تلاشیم متوسط برداشت گندم در برنامه اقتصاد مقاومتی را به 4.5 تن در هر هکتار برسانیم.
وی درباره برداشت شلتوک نیز گفت: در حال حاضر برداشت شلتوک از شالیزارهای کشور چهار هزار و 354 کیلوگرم و متوسط جهانی چهار هزار و 500 کیلوگرم و متوسط آسیا چهار هزار و 600 کیلوگرم است.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: شالیکاران نمونه کشور 13 هزار و 278 کیلوگرم شلتوک در هر هکتار برداشت می کنند که این امر بیانگر توانمندی آنهاست و می توان از طریق انتقال تجربه ها و دانش فنی، از این ظرفیت ها و پتانسیل های موجود کشور استفاده کرد.
حجتی درباره تولید چغندر در کشور نیز گفت: هم اکنون متوسط تولید چغندر قند 48 تن در هر هکتار است در حالی که در دو سال گذشته در هر هکتار 32 تن چغندر قند برداشت می شد.
وی افزود: با تلاش های فراوان توانسته ایم برداشت چغندر قند را به یک میلیون و 300 هزار تن برسانیم که به افزایش 200 هزار تنی شکر در سال جاری منجر شده است.
وی اضافه کرد: همچنین تولید کننده نمونه کشوری چغندر قند امسال 153 تن چغندر قندر در هر هکتار برداشت کرد.

** برنامه توسعه سالانه سه هزار هکتار گلخانه ها در کشور
وزیر جهاد کشاورزی گفت: امیدواریم با طرح هایی که در دستور کار داریم از جمله توسعه گلخانه ها بتوانیم سبب افزایش بهره وری آب شویم بگونه ای که به ازای هر کیلوگرم تولید، هشت تا 10 درصد صرفه جویی آب انجام شود؛ در گلخانه های مدرن دنیا نیز رقم صرفه جویی آب کمتر از این است اما تلاش داریم در گلخانه های نیمه صنعتی به این صرفه جویی برسیم.
حجتی افزود: در این زمینه توسعه دو هزار و 500 تا سه هزار هکتاری توسعه گلخانه ها را در دستور کار قرار داریم که در کاهش مصرف آب موثر خواهد بود.
وی درباره انتقال یافته های بخش کشاورزی نیز گفت: همچنین تلاش داریم یافته های بخش کشاورزی که توسط محققان و مشاوران ما محقق می شود را علمیاتی کنیم تا بخشی از مشکلات بخش کشاورزی برطرف شود.
وزیر جهاد کشاورزی درباره ارزش افزوده بخش کشاروزی نیز گفت: بخش کشاورزی به دلیل ظرفیت ها و پتانسیل های موجود می تواند ارزش افزوده خوبی برای کشور به ویژه در بخش زنجیره تولید طیور ایجاد کند.
وی ادامه داد: با وجود اینکه بخش عمده خوراک طیور کشور از خارج وارد می شود اما زنجیره تولید طیور ما می تواند از مرغ اجداد تا عرضه، 50 درصد ارزش افزوده ایجاد کند که در اشتغال و اقتصاد کشور موثر است.
وی با اشاره به اینکه باغبانی بخش کشاورزی نیز دارای ارزش افزوده صفر تا 100 است، افزود: با تکیه با توانمندی تولیدکنندگان نمونه کشوری در نظر داریم تراز تجاری بخش کشاورزی را به صفر برسانیم.
وزیر جهاد کشاورزی درباره تولید ماهی در قفس نیز گفت: این برنامه در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد به طوری که امسال پنج تا 10 هزار تن برداشت ماهی از قفس داشته ایم و تلاش داریم تا پایان سال آن را به 20 هزار تن برسانیم.
وی افزود: پیش بینی می شود در برنامه هدفگذاری شده، تولید سالانه ماهانه ماهی در قفس به 200 هزار تن برسد.
وی درباره توسعه آبیاری تیپ (نواری) گفت: در سال 93 و 94 برای نخستین بار در سطح 200 تا 300 هزار هکتار آبیاری تیپ در زمینه تولید گندم انجام دادیم و توانستیم متوسط برداشت این محصول در هر سطح به هفت تا هشت تن برسانیم.

** ضرورت پشتیبانی بیشتر دولت از زنجیره تولید بخش کشاورزی
حجتی افزود: بنابراین با افزایش تولید محصول در واحد سطح و توانمندی های تولیدکنندگان کشور، به نظر می رسد پشتیبانی و حمایت های بیشتر دولت برای تقویت زنجیره تولید بخش کشاورزی نیاز است.
به گزارش ایرنا، در این مراسم 81 تولید کننده نمونه کشوری در قالب 76 بخش از جمله زراعت، دام، باغبانی، ترویج، منابع طبیعی، شیلات، صنایع کشاورزی، تشکل های کشاورزی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، مسئولان مختلف وزارت جهاد کشاورزی تجلیل شدند.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
غذاي+حلال+1.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal