معرفي رقم جديد پرمحصول گندم مقاوم به زنگ زرد
1392/08/05

معاون وزير جهاد كشاورزي از معرفي رقم جديد گندم با نام "چمران 2 "با 5 درصد عملكرد بالا، مقاوم به بيماري زنگ گندم و قابل كشت در مناطق گرمسيري كشور خبر داد.

جهانگير پرهمت از معرفي رقم جديد گندم به نام چمران 2 خبر داد.

 معاون وزير جهاد كشاورزي درباره ويژگي‌هاي  رقم جديد گندم چمران 2 گفت: قبلا رقم گندم چمران وجود داشت كه در منطقه وسيعي از مناطق گرمسيري كشور عملكرد خوبي داشت اما در مقابل بيماري زنگ گندم حساس بود و به همين دليل در سال‌هايي كه رطوبت بالا بود، باعث مي‌شد بخشي از توليد اين محصول خسارت ببيند.

معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: به دنبال اين بوديم كه رقمي معرفي كنيم تا تا به بيماري زنگ گندم مقاوم باشد، رقم جديد گندم چمران 2 با همين ويژگي يعني عملكرد بالا و مقاومت به بيماري زنگ گندم را دارد.

منبع : خبرگزاري فارس

برهمت گفت: اين گندم براي اقليم وسيعي از مناطق گرم كشور قابل توصيه است.

 *معرفي رقم جديد گندم با 5 درصد افزايش عملكرد

وي در پاسخ به اينكه رقم جديد گندم نسبت به رقم شاهد چقدر افزايش عملكرد دارد، گفت: 5 درصد افزايش عملكرد دارد اما ويژگي مهم آن مقاوم بودن در مقابل زنگ زرد است.

از بر همت سئوال شد، زنگ زرد سالانه چقدر گندم كشور را از بين مي‌برد، گفت:‌بستگي به گسترش و توسعه اين بيماري دارد، در مناطقي كه شيوع داشته تا 30 درصد هم خسارت وارد كرده است و احتمال دارد بيشتر از اين ميزان هم بشود.

رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي در اين خصوص كه رقم گندم چمران 2 در چه مساحتي از زمين‌هاي كشور قابل كشت است، گفت: در همه مناطق گرمسيري براي كشت چمران 2 مناسب است.

تعداد مشاهده خبر2 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal