10 سوال حجتی از اقتصاد‌دانان کشاورزی
1393/02/16

وزیر جهاد کشاورزی با برشمردن مشکلات، چالش‌ها و ریسک‌های بخش کشاورزی 10 سوال خود را از اقتصاد‌دانان کشاورزی مطرح کرد تا آنها بتوانند راهکار عملی برای مسئولان بیندیشند.

 محمود حجتی در نهمین کنفرانس دو سالانه اقتصاد کشاورزی اظهار کرد: اقتصاد موضوعی کلیدی بخش کشاورزی است که باید آن را در نظر بگیریم که البته در طول تاریخ کشاورزان با فرهنگ، با اخلاق و وقت‌شناس بوده‌اند.

وی افزود: بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها ویژگی‌های متناقضی دارد که سرمایه‌گذاری در این بخش را با مشکل و چالش مواجه می‌کند و یکی از این ویژگی‌ها ارزش افزوده پایین‌تر این بخش نسبت به سایر بخش‌های تولیدی و حتی خدمات است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از سوی دیگر کمتر فعالیتی را می‌توان یافت که ریسک آن به اندازه‌ بخش کشاورزی باشد که البته علی‌رغم توسعه‌ و گسترش تکنولوژی‌های جدید هم‌چنان این فناوری‌ها توانسته‌اند بخشی از این ریسک‌ها را برای کشاورزان حل کند اما بخش کشاورزی هم‌چنان با ریسک‌هایی از سرما، گرما، تگرگ، بارش‌های شدید تا آفات و بیماری‌ها مواجه است.

حجتی تاکید کرد: یکی‌دیگر از ویژگی‌های بخش کشاورزی این است که تولید‌کننده این بخش محصولات اساسی را تولید می‌کند که به شدت مورد تاکید و حساسیت دولت‌ها و مسئولان آن است؛ بنابراین مسئولان سعی می‌کنند همواره عرضه‌ این محصولات را در بازار پایدار نگه‌ دارند و البته تعزیرات هم در کشور وجود دارد که گاهی اوقات در جهت کنترل قیمت‌ها و گاهی در جهت سرکوب قیمت این محصولات قدم بر می‌دارد که به ضرر تولید‌کنندگان است.

وی اظهار کرد: با چنین شرایطی که سرمایه‌گذاری در هر زمینه‌ای از تجهیزات و مکانیزاسیون تا بهره‌وری تولید و آب با مشکل مواجه است انتظار داریم منابع کافی با پای خود قدم به بخش کشاورزی بگذارد و قیمت تمام شده محصولات کشاورزی نیز با قیمت‌های جهانی نیز به گونه‌ای باشد که تولید برای کشاورزان اقتصادی شود.

وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: اخیرا کنگره آمریکا تا سال 2020 هزار میلیارد دلار سرمایه در اختیار بخش کشاورزی قرار داده است که سالانه حدود 100 هزار میلیارد دلار می‌رسد. از سوی دیگر در حالی که 90 درصد محصولات کشاورزی داخلی به وسیله با آبیاری تولید می‌شود اغلب محصولات کشاورزی وارداتی دیم است و آنگاه می‌خواهیم در شرایطی که کشور با بحران آب مواجه است کالاهای داخلی قدرت رقابت با کالاهای روی کشتی را داشته باشد.

حجتی تاکید کرد: از انجمن‌های علمی و اقتصاد‌دانان کشاورزی می‌خواهیم تا چگونگی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را که در بخش کشاورزی با چنین مشکلاتی مواجه است را از طریق مقالات و اظهار‌نظر‌های کارشناسی خود در رسانه‌های مختلف به سمع و نظر مسئولان برسانند تا واقعیت بخش کشاورزی برای همگان روشن شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات در زمینه‌ی قرنطینه حیوانی و گیاهی وجود دارد که باعث خساراتی به کشاورزان می‌شود و دامدارانی که هیچ نقشی در انتقال این بیماری‌ها ندارند باید شاهد واردات دام زنده ناقل هزاران بیماری از مرزهای شرقی به کشور باشند.

حجتی با بیان این‌که پژوهشگران، اساتید و دانشجویان راهکار عملی، منطقی و قابل اجرایی برای چالش‌های بخش کشاورزی بیندیشند، گفت: پرمخاطره بودن کسب و کار در بخش کشاورزی جذب سرمایه در این بخش را با مشکل مواجه کرده است که انتظار می‌رود پاسخ آن را جمع فرهیختگان و اندیشمندان بخش کشاورزی که فرصتی مغتنم برای دولت به شمار می‌روند به مسوولان دولت ارائه کنند.

وی با اشاره به این‌که در تدوین استراتژی و چشم‌انداز بخش کشاورزی مثبت‌شدن تراز تجاری محصولات کشاورزی مدنظر مسئولان قرار دارد، گفت:‌ دستیابی به چشم‌انداز مطلوب که همان مثبت‌شدن تراز تجاری محصولات کشاورزی است باید با اتخاذ چه سیاست‌ها و راهکارهایی به دست آید. هم‌چنین علم اقتصاد کشاورزی چه پیشنهادی برای کمک به حل مشکلات اقتصادی در زمینه‌ی وجود فاصله زیاد بین تولید تا مصرف دارد تا بتواند جایگاه تولید‌کنندگان در چرخه تولید و بازار محصولات کشاورزی را ارتقا دهد.

حجتی در بخش دیگر از سوالات خود خطاب به اقتصاد‌دانان کشاورزی حاضر در این همایش اظهار کرد: علم اقتصاد کشاورزی احیاء کدام حلقه‌های زنجیره‌ای انرژی را با اقتصاد کشاورزی مفید می‌داند و برای رقابت‌پذیر‌کردن تولید و ایجاد ارزش افزوده بیشتر چه راهکاری را اثر‌بخش‌تر قلمداد می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی از حاضران در کنفرانس علمی خواست تا راهکارهای خود برای خلق مزیت‌های بیشتر کشاورزی، اقتصاد کلان کسب و کار در بخش کشاورزی، بهبود نظام‌های بهره‌برداری کشاورزی، اصلاح ساختارو نظام قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، انتقال آب در مزرعه و استفاده از آن و چگونگی ارزش‌گذاری آب را به مسئولان ارائه کنند.

وی گفت: دولت امسال در آبیاری تحت فشار بودجه بیشتری را مدنظر قرار داده به گونه‌ای که حدود 1300 میلیارد بودجه برای آن اختصاص داده است. هم‌چنین حدود 1.5 میلیارد دلار برای تجهیز و نوسازی شبکه‌های آبیاری خوزستان اختصاص یافته است.

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal