اقتدار كشاورزان با واگذاري بازار محصولات كشاورزي
1391/07/01

توليد‌كنندگان بدون هيچ نقشي در بازار توليد مي‌كنند كه باعث كاهش شديد حاشيه‌ سود توليد و ايجاد شبكه‌ دلالي شده است اما با تصويب طرح انتزاع وظايف كشاورزي از وزارت تجارت مي‌توان اميدوار بود كه 75 ميليون مصرف‌كننده منتفع و كشاورزان مقتدر شوند.

مجتبي شادلو ـ رييس اتحاديه باغداران ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) تصريح كرد: لازمه‌ توليد وجود زنجيره‌ توليد است كه شامل توليد، توزيع، بازار و مصرف مي‌شود اما اكنون توليد‌كنندگان بدون هيچ نقشي در بازار و بازاررساني، توليد مي‌كنند كه اين امر منجر به كاهش شديد حاشيه‌ سود توليد و ايجاد شبكه‌ دلالي و واسطه‌اي شده است.

وي تصريح كرد: با تصويب طرح انتزاع وظايف كشاورزي از وزارت تجارت بازار محصولات كشاورزي متعادل مي‌شود و 4.5 ميليون نفر توليد‌كننده و 75 ميليون نفر مصرف‌كننده منتفع خواهند شد.

رييس اتحاديه باغداران اظهار كرد: اگر وظايف بازرگاني محصولات كشاورزي به بخش توليد محول شود مشكلات بازار نيز برطرف خواهد شد.

به گفته‌ وي بستر مناسبي براي توليد محصولات كشاورزي فراهم شده اما مشكل اين محصولات بازار است كه اگر بازار رساني و توزيع به وزارت متولي خود محول شود جامعه توليد و مصرف منتفع مي‌شوند.

شادلو افزود: در حال حاضر قيمت محصولات كشاورزي به گونه‌اي است كه برخي از محصولات با افزايش چند برابري و برخي با كاهش شديد قيمت مواجه هستند كه در اين دو حالت فقط مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان متضرر مي‌شوند و عده‌اي انگشت‌شمار به ثروت دست مي‌يابند.

رييس اتحاديه باغداران با گلايه از دوگانگي در بازار محصولات كشاورزي تاكيد كرد: اگر مسووليت تنظيم بازار اين محصولات با اهرم‌هاي لازم در اختيار يك متولي قرار گيرد، هم‌چون وضعيت فعلي با تصميمات دوگانه و بعضا چند‌گانه مواجه نخواهيم بود.

وي اظهار كرد: سيب و مركبات در يك فصل برداشت مي‌شود و در سه فصل بايد مورد مصرف واقع شود. هم‌چنين خرما و پسته در يك فصل برداشت مي‌شوند و در تمام طول سال بايد تامين‌كننده‌ي تقاضاي بازار باشند، لذا سرمايه‌‌اي لازم است تا بتوان به موقع اين محصولات را ذخيره و در بازار مصرف عرضه كرد.

به اعتقاد شادلو با تصويب طرح انتزاع وظايف كشاورزي از وزارت تجارت بخش كشاورزي و كشاورزان به اقتدار دست مي‌يابند و مشكلات بازار محصولات برطرف خواهد شد كه در اين صورت توليد و مصرف مورد حمايت قرار مي‌گيرد
منبع: خبرگزاري ايسنا.

تعداد مشاهده خبر3 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal