کشاورزان نگران سوخت و نهاده‌های کشاورزی نباشند
1393/12/19
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کشاورزان نگران سوخت و نهاده‌های کشاورزی در سال زراعی جاری نباشند.
 عزیزاله شهیدی فر اظهار داشت: در کشت پاییزه اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی بر کشت گندم،نباتات علوفه ای و دانه‌های روغنی است که در این راستا مازندران از جمله استان‌های دارای قابلیت کشت پاییزه است.
وی ادامه داد: خوشبختانه در سال زراعی جاری بیش از 220 هزار هکتار زمین‌های مازندران به کشت پاییزه اختصاص یافته است.
افزایش 10 درصدی سطح زیر کشت گندم نسبت به سال گذشته
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه بحران منابع آب، کمبود آب، کاهش سطح ایستایی آب و گسترش شوری آب اهمیت کشت پاییزه را دو چندان می‌کند گفت: تقریباً تمامی کشت پاییزه از زمان کاشت تا قبل از برداشت بدون آبیاری و با آب‌های سطحی و باران آبیاری می‌شود.
شهیدی فر با اشاره به این که خوشبختانه با بارندگی‌هایی که در اسفند شاهد بودیم کشت پاییزه مطلوبی داریم گفت: در کشت گندم افزایش 10 درصدی در مقیاس سطح نسبت به سال گذشته داریم.
عملیات شخم و شیار 60 درصدی شالیزارها
وی افزود: با توجه به بارندگی‌های اسفندماه و همزمانی با کشت بهاره و با وجود پیش بینی‌های کمبود منابع آبی، خوشبختانه در حال حاضر مشکل کم آبی نداریم و در بیش از 60 درصد شالیزارهای استان عملیات شخم و شیار انجام شده است.
کشاورزان مشکل سوخت و نهاده‌های کشاورزی ندارند
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: همچنین 25 تا 30 درصد شالیزارها آب تخت شده و خزانه گیری هم درحال انجام است که نشان دهنده این امر است که امسال فصل بهار پرکاری را در پیش داریم.
شهیدی فر خاطرنشان کرد: خوشبختانه هیچ گونه مشکلی در تأمین سوخت و نهاده‌های کشاورزی نداریم.
وی با بیان این که پیش بینی می‌شود 217 هزار هکتار از زمین‌های شالیزاری به کشت برنج اختصاص یابد گفت: 778 تن انواع بذر ارقام پرمحصول اعم از گواهی شده و مادری به صورت یارانه دار آماده توزیع است که کشاورزان با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی و شرکت‌های خدمات مشاوره ای کشاورزی برای دریافت آن اقدام کنند.


منبع :خبرگزاری موج
تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal