نیاز کشور به اجرای نظام جامع نوآوری و فناوری در بخش کشاورزی
1393/06/16
 صبح امروز دوره APO به میزبانی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج در هتل اوین تهران برگزار شد.
محمد حسین شریعتمدار، مشاور عالی وزیر کشاورزی، در این همایش ضمن قدردانی از آمانو، دبیر کل سازمان بهره وری آسیا، گفت: ما از فعالیت های وسیع سازمان بهره وری آسیایی در مسیر ارتقاء بهره وری حوزه های مختلف اقتصادی کشور های عضو به خصوص در بخش کشاورزی مطلع هستیم.
وی ادامه داد: از گذشته در قالب روش های مختلف مبادله اطلاعات و تجربیات علمی و فنی با APO همکاری داشته و در سال گذشته میلادی، وزارت کشاورزی میزبانی یک دوره تخصصی با حضور کارشناسانی از 10 کشور عضو APO را بر عهده داشت.
مشاور عالی وزیر کشاورزی با اشاره به حضور کارشناسان خبره در زمینه بهره وری از 15 کشور در اجلاس امروز، تأکید کرد: خوشبختانه در کارگاه آموزشی امروز در حوزه های مختلف کشاورزی، از جمله مدیریت مزارع نوآور به منظور افزایش رقابت پذیری بیشتر فعالیت های کشاورزی در بین کشورهای آسیایی، نحوه مدیریت بهره وری منابع طبیعی، مدایریت ضایعات محصولات کشاورزی، تکنولوژی ها و ابزارهای دقیق در کشاورزی، کاربرد روبوت ها در کشاورزی، بازاریابی استراتژیک و مسئله مهم زنجیره ارزش محصولات کشاورزی بحث و تبادل نظر خواهد شد.
وی در مورد مقوله بهره وری در کشاورزی ایران گفت: این مهم از لحاظ قانونی و سیاستگذاری مورد توجه و تأکید مسوولین کشور قرار گرفته و در برنامه پنجم توسعه نیز سهم بهره وری از تأمین رشد اقتصادی 8 درصدی مورد نظر، 2.5 درصد است.
وی با اشاره به اینکه برای تأمین نیازهای غذایی جمعیت ایران نیازمند تولید محصولات اساسی، از جمله غلات و دانه های روغنی هستیم، گفت: ایران از لحاظ اقلیم در منطقه خشک و نیمه خشک آسیا قرار دارد و چالش اصلی ما در بخش کشاورزی، آب است.
مشاور عالی وزیر کشاورزی تأکید کرد: ما هم اکنون نیازمند برنامه ریزی و اقدامات اجرایی گسترده برای صیانت از باقیمانده منابع آبی خود هستیم.
وی از محدود کردن بهره برداری از منابع آب در برخی از نقاط کشور خبر داد و افزود: تابستان امسال برای تأمین آب شرب مردم، چاره ای جز کم کردن میزان برداشت آب از منابع نداشتیم و این مشکل به ما نشان می دهد که باید برای بالا بردن بهره وری آب در حوزه کشاورزی فکری کرد.
شریعتمدار با اشاره به استقبال ایران برای بهره مند شدن از تجارب کشورهای عضو APO در بخش آبیاری کشاورزی گفت: در کشور تجربه وجود دارد، اما؛ موانعی در مسیر توسعه این روش های جدید آبیاری وجود دارد که مانع کار ما می شود.
وی در مورد چالش دیگر بخش کشاورزی نیز گفت: نوآوری و فناوری در تولید یکی دیگر از نقاط ضعف کشاورزی ایران است که سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج در راستای حل آن هر ساله دستاوردهای تحقیقاتی مهمی را برای کشاورزان معرفی می کند، اما؛ با تمام این تلاش ها، ما نیازمند اجرای نظام جامع نوآوری و فناوری در کشور هستیم.
این فعال حوزه کشاورزی تأکید کرد: برنامه جامع بهره وری که توسط سازمان بهره وری ایران به عنوان سند راهبردی بهره وری در اقتصاد کشور تنظیم شده است، تکالیف دستگاه های اجرایی کشور را در رابطه با بهره وری مشخص کرده است.منبع : خبرگزاری موج،
تعداد مشاهده خبر3 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal