علت افت عملكرد گندم/ واگذاري‌ خلبانان وزارت كشاورزي به دليل بدهي
1392/09/09

مشاور عالي وزير جهاد كشاورزي گفت: ايران همواره جزو 20 توليدكننده گندم در جهان است اما طي سال‌هاي گذشته با كاهش عملكرد ( ميزان برداشت محصول در واحد سطح) مواجه شده است.

سيد محمد حسين شريعتمدار اظهار كرد: در سال‌هاي نخست دهه 80 اراده خوبي براي افزايش ميزان عملكرد و توليد گندم بين مسئولان كشور شكل گرفت تا بتوانيم نيازهاي كشور را از توليد داخلي تامين كنيم كه به دنبال اين مسئولان، اقدامات مناسبي از جمله تعيين قيمت‌هاي مناسب، تامين ماشين‌آلات، كود و سم مورد نياز كشاورزان و سرمايه‌گذاري مناسب را در اين بخش انجام دادند و نهايتا اين برنامه‌ريزي نتيجه داد تا اينكه در سال 83 عملكرد گندم به 3827 كيلوگرم در هكتار افزايش يافت.

وي خاطرنشان كرد: در سال 68 هم چنين اراده‌اي به وجود آمد كه باعث شد ميزان عملكرد گندم از 1800 كيلوگرم در هكتار به 3400 كيلوگرم در هكتار در سال 77 رسيد اما پس از آن در هشت سال گذشته شاهد بوديم كه اراده‌ها مجددا سست شد چرا كه در حال حاضر عملكرد گندم در واحد سطح آن قدر پايين است كه بسياري از بيان آن خودداري مي‌كنند.

عقب‌ماندگي در عملكرد گندم

شريعتمدار تصريح كرد: اين درحالي است كه براساس برنامه‌هاي توسعه‌اي كشور عملكرد گندم در سال جاري بايد به 4800 كيلوگرم در هكتار افزايش مي‌يافت.

مشاور عالي وزير جهاد كشاورزي افزود: براساس بررسي‌هاي موسسه بين‌المللي تحقيقات غلات، ايران طي سال‌هاي 74 تا سال 84 جزو 20 كشور توليدكننده برتر گندم (هند، چين، كانادا، آمريكا و...) بود كه همواره توانسته بود روند افزايش عملكرد اين محصول در واحد سطح را حفظ كند چرا كه در اين ميان تنها چهار كشور افزايش عملكرد داشته‌اند.

وي ادامه داد: در بين كشورهايي كه توانسته‌اند سالانه افزايش عملكرد گندم را حفظ كنند مي‌توان به پاكستان با دو درصد افزايش، ايران و روسيه با سه درصد افزايش و قزاقستان با پنج درصد افزايش اشاره كرد.

شريعتمدار تصريح كرد:‌ گرچه طي سال‌هاي گذشته ميزان عملكرد محصول استراتژيكي مانند گندم كاهش پيدا كرده اما با توجه به پتانسيل‌هايي كه ايران در توليدات كشاورزي دارد باز هم مي‌توان با اميد به دستيابي به اهداف گذشته ادامه داد و وزارت جهاد كشاورزي به عنوان مسئول و تامين كننده اين محصولات در رسيدن به حد مطلوب توليدات كشاورزي وظيفه مهمي بر عهده دارد.

مشاور عالي وزير جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: در سياست‌گذاري و استراتژي‌هاي بخش كشاورزي نبايد خودكفايي به عنوان هدف مدنظر قرار بگيرد بلكه خودكفايي بايد يكي از نتايج استراتژي درست در رسيدن به هدف باشد.

انتقاد از نبود روحيه پرسشگري و پاسخگويي در گذشته

شريعتمدار افزود: البته كسي هم در اين دوران از مسئولان نپرسيد كه چرا برنامه‌ريزي به گونه‌اي شده كه وضعيت تا اين حد اسف‌بار شده است؟ درواقع نه روحيه پرسشگري در جامعه وجود داشت و نه روحيه پاسخگويي.

وي گفت: دولت تعهد دارد كود، سم و ماشين‌آلات مناسب را در اختيار كشاورزان قرار دهد. همچنين بايد وضعيت قيمت‌گذاري و بازرگاني محصولات كشاورزي را به گونه‌اي سامان دهد تا كشاورزان بتوانند انگيزه خود را در ادامه توليد پايداري و سالم افزايش دهند.

اعتبار 750 ميليارد توماني براي خريد ماشين‌آلات كشاورزي

مشاور عالي وزير جهاد كشاورزي افزود: طي دو ماهه گذشته زمينه‌ها و بستر لازم براي تامين ماشين‌آلات مورد نياز كشاورزان فراهم شد؛ به گونه‌اي كه در جلسه‌اي با بانك كشاورزي مقرر شد اعتباري بالغ بر 750 ميليارد تومان براي واردات اين تجهيزات اختصاص داده شود.

به گفته شريعتمدار چنين اقداماتي در گذشته نيز مي‌توانست انجام شود تا بخش كشاورزي بيش از اين آسيب‌ نبيند اما هنوز هم براي حمايت از كشاورزان و بخش كشاورزي دير نشده است.

ساختمان شيشه‌اي وزارت كشاورزي بايد بازگردد

وي اظهاركرد: درست است كه كشاورزان و بخش كشاورزي با مشكلات عديده‌اي مواجه هستند اما مسائل و مشكلاتي مانند واگذاري ساختمان شيشه‌اي هم جزء مسائل و مشكلات اين بخش است كه بايد اين ساختمان به وزارت جهاد كشاورزي بازگردد چرا كه روحيه كشاورزان و كارشناسان اين بخش را كاهش داده است.

بدهكاري دليل واگذاري شركت هواپيمايي سم‌پاشي با خلبانانش

به گفته شريعتمدار شركت خدمات هواپيمايي ويژه سم‌پاشي كه از سال‌هاي قبل از 1320 به وزارت جهاد كشاورزي تعلق داشت با همه تجهيزات، هواپيماهاي سم‌پاشي‌ و خلبانانش در سال 89 به دليل بدهي‌هاي دولت به شهرداري قزوين واگذار شد.

مشاور عالي وزير جهاد كشاورزي تصريح كرد: چنين اقداماتي براي كشاورزان انگيزه‌اي باقي نمي‌گذارد كه بخواهند به توليد ادامه بدهند و يكي از دلايلي كه از آن سال به بعد سم‌پاشي هوايي انجام نشد اين بود.

اجراي قانون انتزاع كشاورزي در صورت فراهم شدن بسترها

وي درباره نحوه اجراي قانون انتزاع وظايف بازرگاني بخش كشاورزي از وزارت تجارت اظهار كرد: اگر شرايط فراهم باشد و آنچه قانون به عهده دولت گذاشته است به همراه همه امكانات در اختيار وزارت جهاد كشاورزي قرار گيرد مي‌توان با اجراي قانون انتزاع بسترهاي لازم براي افزايش انگيزه كشاورزان و شرايط براي بهبود بازار محصولاتشان را فراهم كرد.

به گفته شريعتمدار كشاورزان براي ادامه توليد الزامات مهمي اعم از تجهيزات، اعتبارات، امكانات، سرمايه‌گذاري كافي، آموزش، برنامه ريزي دقيق و بهبود وضعيت بازرگاني محصولات كشاورزي دارند كه بايد به آن توجه كرد.

مشاور عالي وزير جهاد كشاورزي تاكيد كرد: اگر در آينده به مسائلي مانند تجهيزات، اعتبارات، سرمايه‌گذاري كافي، ورود تكنولوژي و تجهيزات پيشرفته، آموزش روستاييان، برنامه‌ريزي دقيق و بهبود شرايط بازار و بازرگاني محصولات كشاورزي توجه كافي شود و اقدامات مناسبي در اين زمينه صورت گيرد مي‌توانيم سپيده صبحي كه رييس جمهور وعده آن را داد براي بخش كشاورزي متصور باشيم.منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal