سرنوشت گندم و گندم‌كاران چه مي‌شود؟
1392/06/06

هنوز هم گندم‌كاران بدون دريافت پولي دانه‌طلايي‌هاي خود را به دولتي‌ها تحويل مي‌دهند، هنوز هم بخشي از مطالبات گندم‌كاران مانند چايكاران باقي مانده و قسطي پرداخت مي‌شود، هنوز هم مسوولان معتقدند مي‌توان با تصحيح مكانيسم خريد نياز داخلي را جمع‌آوري كرد و از واردات بي نياز شد اما...

 درحالي كه ميزان خريد تضميني و واردات گندم در پنج ماهه امسال به شش ميليون تن هم نمي‌رسد و از سوي ديگر داستان پرداخت‌هاي قسطي مطالبات چايكاران به گندم‌كاران سرايت كرده است، سرنوشت اين دانه‌ طلايي كم بهاي ايران همچنان در هاله‌اي از ابهام است.

از سال گذشته بازنگري در قيمت خريد تضميني گندم در دستور كار قرار گرفت و نهايتا پس از بحث و بررسي‌هاي طولاني نرخ خريد تضميني گندم درم و معمولي از كشاورزان به كيلويي 720 و 750 تومان رسيد اما كشاورزان ناراضي بودند؛ اين شد كه پاداش صد توماني رييس‌جمهوري براي تحويل گندم به دولت انگيزه گندم‌كاران را قدري افزايش داد.

گرچه از همان زمان تا كنون تكليف پاداش و كرايه حمل مشخص نشد و قيمت‌ها همان قيمت‌هاي قبلي بود اما روزهاي پاياني دولت دهم معاون اول رييس جمهوري وقت دستور افزايش 80 توماني نرخ خريد تضميني گندم را به وزارت‌خانه‌هاي جهاد كشاورزي، تجارت، معاونت برنامه‌ريزي و بانك مركزي ابلاغ كرد تا شايد خاطره خوشي از خود و دولت سابق براي كشاورزان باقي بماند اما گويا اين خبر خوش در همان روزهاي اول گندم‌كاران را خوشحال كرد چرا كه مراكز خريد دولتي نه نقدينگي براي افزايش نرخ خريد تضميني داشتند و نه پولي براي پرداخت بهاي گندم‌ كشاورزان به همان قيمت‌هاي قبلي.

و اين شد كه خبر مي‌رسيد انگار گندم‌كاران هم به سرنوشت چايكاران دچار شده‌اند چرا كه آن‌ها محصولشان را به اميد دريافت بهاي آن در آينده تحويل مي‌دهند و مطالباتشان هم قسطي پرداخت مي‌شود.

ناصر توكلي - معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي - در اين باره گفت‌: چگونه است كه براي خريد گندم خارجي يك شبه پول تامين مي‌شود اما نوبت كشاورزان زحمت‌كش ايراني كه مي‌رسد اعتبار ندارند و گويا مي‌خواهند صدقه بدهند درصورتي كه گندم‌كاران نيازي به صدقه ندارند و بايد حقشان پرداخت شود.

روزها و هفته‌ها از ابلاغ نرخ‌ جديد خريد تضميني گندم گذشت اما وضعيت همان بود كه بود و در اين ميان گندم‌كاران هم كه دلخوشي براي تحويل گندم به دولت نداشتند، دانه‌طلايي‌هاي خود را در انبارهايشان ذخيره و از فروش بدون پول آن به دولت خودداري مي‌كردند.

گرچه توكلي معتقد است: مسوولان و متوليان خريد تضميني گندم بايد نگاه مثبتي به توليد داخلي و زحمات كشاورزان ايراني داشته باشند و به جاي تكريم دلالان و واردكنندگان حداقل به كشاورزان هم به همان اندازه احترام بگذارند و تكريم آن‌ها را كه در اولويت قرار دارد در عمل ثابت كنند اما آمار رسمي گمرك جمهوري اسلامي ايران در چهار ماهه امسال نشان مي‌دهد واردات گندم به دليل برخي مشكلات ارزي با كاهش بيش از 60 درصدي نسبت به همين مدت زماني مواجه شده است كه اين مساله نشان مي‌دهد با ادامه اين روند امسال نه خبري از خودكفايي است و نه گندم‌هاي خارجي!

بر اساس آمار گمرك در چهار ماهه امسال حدود 963 هزار تن دانه سخت گندم به ارزش 399 ميليون دلار به كشور وارد شده است. شايد مسوولان با واردات حدود هفت ميليون تني گندم در سال گذشته حسابي ذخاير استراتژيك كشور را پر كرده‌اند و خيالشان هم از اين بابت خالي‌ است كه در اين انبارها جايي براي گندم وجود ندارد چه داخلي و چه خارجي....

با وعده‌هاي رييس جمهوري در حوزه حمايت از كشاورزي و توليد داخلي از آغاز رقابت‌هاي انتخاباتي تا كنون و برنامه‌هاي محمود حجتي بايد ديد تدبير دولت يازدهم به كار گندم‌كاران مي‌آيد يا سال زراعي پيش‌رو هم تفاوت چنداني با سال‌هاي پيش از آن نخواهد داشت؟ 

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران  ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر5 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal