کشت گلخانه ای راهی برای رونق تولید و حفظ آب
شیوه کشت گلخانه ای یکی از روش های به نسبت نوین در عرصه کشاورزی محسوب می شود که علاوه بر کاهش چشمگیر مصرف آب، افزایش برداشت نیز در این شیوه به مراتب بیشتر از روشهای دیگر محقق می شود.
1398/04/29
شیوه کشت گلخانه ای یکی از روش های به نسبت نوین در عرصه کشاورزی محسوب می شود که علاوه بر کاهش چشمگیر مصرف آب، افزایش برداشت نیز در این شیوه به مراتب بیشتر از روشهای دیگر محقق می شود.

شیوه کشت گلخانه‌ای با توجه به شرایط کم آبی می‌تواند راهکاری موثر برای رونق تولید باشد از مزایای این شیوه کشت می‌توان به مدیریت مصرف و صرفه جویی آب، تولید محصولات باکیفیت، کاهش ضایعات در بخش کشاورزی، افزایش بهره وری و امکان تولید محصولات مختلف در همه فصول اشاره کرد.

در شرایطی که تغییرات اقلیمی رخ نشان داده و خشکسالی در سالهای پیاپی دامنگیر بخش کشاورزی و تولید شده است کشت گلخانه‌ای در حقیقت راهی برای برون رفت از شرایط فعلی است اگرچه استان خراسان رضوی به رغم وضعیت اقلیمی و خشکی که در آن قرار دارد هنوز به سطح مطلوب در این زمینه نرسیده است.

توجه دولت به توسعه کشت گلخانه‌ای طی سالهای اخیر به مراتب بیش از پیش خود را نشان داد که البته این امر در خراسان رضوی نیز نمود یافت و رشد سه برابری سطح زیر کشت گلخانه‌ها از سال 92 تاکنون شاهدی بر این مدعاست.

سیاست‌های هوشمندانه در بخش کشاورزی که از آن جمله می‌توان به شیوه‌های نوین کشت و دوری از روش‌های سنتی و آب بر اشاره کرد می‌تواند در شرایط بحرانی موجود راهی برای شکوفایی بخش کشاورزی در اوج بحران خشکسالی و تنش آبی باشد.
خراسان رضوی با بیش از 360 هکتار سطح زیرکشت محصولات گلخانه‌ای رتبه ششم را در کشور دارد اما در این مسیر هنوز راه نرفته بسیاری باقی است.
این استان با یک میلیون و 200 هزار هکتار کشتزار و 14.6 میلیون واحد دامی افزون بر 10 درصد تولیدات زراعی، باغی و دامی کشور را در اختیار دارد.

خراسان رضوی با تولید بیش از هفت میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی به ارزش ناخالص اقتصادی 95 هزار و 730 میلیارد و 423 میلیون ریال جایگاه تاثیرگذاری در این بخش از اقتصاد ایران دارد.

عقب ماندگی خراسان رضوی در کشت گلخانه‌ای

وزیر جهاد کشاورزی در سفر اخیر خود در خرداد ماه به شهرستان نیشابور در خراسان رضوی از عقب ماندگی این استان در زمیه کشت‌های گلخانه‌ای ابراز گلایه کرد و گفت: نهضت توسعه کشت گلخانه‌ای در کشور آغاز شده است ولی استان خراسان رضوی در این زمینه نسبت به کل کشور عقب مانده است.

محمود حجتی در این سفر ابراز امیدواری کرد که با مشارکت هر چه بیشتر تولیدکنندگان و بهره برداران و با حمایت دولت، عقب ماندگی این استان در این زمینه مرتفع شود و افزود: در کشت گلخانه‌ای به نسبت هر واحد آب مصرفی در عرصه، یک دوازدهم مصرف می‌شود و با توجه به بازارهای بالقوه ای که در اطراف ایران وجود دارد و چهار فصل بودن کشورمان استفاده از این روش، توان اشتغالزائی بسیار بالایی دارد.

به این ترتیب در پی این سفر خراسان رضوی ملزم شد تا این عقب ماندگی را جبران کند و در مدت زمانی کوتاه با حمایت از بهره برداران این بخش تحولی در این عرصه را رقم زند.

کشت گلخانه اولویت نخست شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت کشت گلخانه‌ای و مزایای فراوان آن گفت: سطح کشت گلخانه‌ای در خراسان رضوی از زمان آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون سه برابر شده است یعنی سطح زیر کشت گلخانه در این استان در سال 1392 معادل 118 هکتار بود که هم اکنون به بیش از 360 هکتار افزایش یافته است.
محمدرضا اورانی افزود: صیفی جات، سبزیجات و گلهای شاخه بریده 80 درصد سطح زیر کشت گلخانه‌ای را در خراسان رضوی در اختیار دارند و 20 درصد باقی مانده نیز سایر محصولات قابل کشت در گلخانه از جمله انواع میوه است. و به طور کلی سالانه حدود 60 هزار تن محصولات گلخانه‌ای در خراسان رضوی تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امسال توسعه کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای اولویت مهم خراسان رضوی است گفت: این اقدام به عنوان یکی از سیاست‌های محوری و بخشی از طرح‌های مصوب اقتصاد مقاومتی مورد نظر و توجه قرار دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه امسال سهم استان خراسان برای توسعه کشت گلخانه‌ای 225 هکتار اعلام شده است گفت: هدف گذاری انجام شده در استان برای این منظور 600 هکتار است.

اورانی افزود: سال گذشته هزار و 800 هکتار کشت متراکم و گلخانه‌ای در خراسان رضوی اجرا شد که هزار و 400 هکتار از این میزان در قالب شهرک‌های کشاورزی گلخانه‌ای، مجتمع‌های گلخانه‌ای و گلخانه‌های فردی ثبت شده است.

950 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه کشت گلخانه‌ای خراسان رضوی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه حمایت از بهره برداران در این زمینه قطعی و حتمی است و در این رابطه دولت تسهیلات خوبی را اختصاص داده است افزود: امسال 950 میلیارد ریال تسهیلات یارانه‌ای در زمینه توسعه کشت گلخانه‌ای به خراسان رضوی تخصیص یافته است که توصیه می‌شود صاحبان چاه‌های کشاورزی و منابع آب به ویژه در دشت‌های مشهد، چناران، فریمان، تربت جام، نیشابور، فیروزه، تربت حیدریه و سبزوار از این تسهیلات استفاده کنند.

اورانی با اشاره به مزایای کشت گلخانه‌ای گفت: هر هکتار گلخانه برای 10 نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌کند و برداشت محصول در این سیستم در تمام ایام سال انجام می‌شود.

وی ادامه داد: راه اندازی هر هکتار گلخانه هم اکنون به 12 تا 30 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد و پیش بینی می شودشاهد استقبال خوب بهره برداران و کشاورزان در این زمینه باشیم.

خراسان رضوی پیشرو در استفاده از گلخانه صنعتی
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی هم با اشاره به اینکه سابقه کشت گلخانه‌ای در این استان به 12 سال پیش باز می‌گردد گفت: هم اینک خراسان رضوی در زمینه کشت گلخانه هیدروپونیک یا صنعتی رتبه نخست کشور را دارد.
هاشم نقیبی افزود: هم اکنون حدود 20 درصد سطح کشت گلخانه‌ای فعال در خراسان رضوی را گلخانه‌های صنعتی (هیدروپونیک) تشکیل می‌دهند و با توجه به کاهش فراوان مصرف آب در کشت گلخانه‌ای، این نوع کشت در وضعیت موجود به مراتب سودآورتر و مناسب‌تر است.
وی ادامه داد: در کشت گلخانه‌ای کیفیت محصولات به مراتب مطلوب‌تر و سالم‌تر از دیگر شیوه‌های کشت به ویژه از نظر ارزش غذایی است و در بخش صادرات نیز تقاضای فراوان برای این نوع محصولات وجود دارد.

سه دشت ویژه کشت گلخانه

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه سه دشت مشهد، فریمان و نیشابور برای ساخت گلخانه در استان خراسان رضوی انتخاب شده است افزود: با توجه به پیگیری‌ها و بررسی‌های انجام شده مقرر شده است که سطح زیر کشت گلخانه‌ای استان در مدت سه سال آینده به هزار هکتار برسد.

علی رسولیان افزود: برای اجرای برنامه توسعه گلخانه‌ها در خراسان رضوی باید سالیانه 570 هکتار گلخانه در استان ایجاد شود که به همین منظور با همکاری فرمانداران شهرستان‌ها در سه دشت مشهد، نیشابور و فریمان این اقدام آغاز شده است.

وی ادامه داد: صرفه جویی مصرف آب در کشت گلخانه‌ای جادویی است به طوری که در کشت گلخانه‌ای 10 درصد مصرف آب نسبت به کشت سنتی صرفه جویی می‌شود و تولید محصول خارج از فصل، مقاومت محصول و مصون بودن باغ‌ها از تنشهای محیطی از جمله گرما، سرما و تگرگ از دیگر مزیت‌های کشت گلخانه‌ای است.
تعداد مشاهده خبر4758 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal