کل خرید تضمینی گندم 3.8 میلیون تن/تاکنون آمار خرید دولتی منتشر شده است
1392/04/10

معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه 3 ميليون و 790 هزار تن گندم خريداري شده‌ است، گفت: آمار رسانه‌ها درباره نرخ خريد تضميني مربوط به خريد بخش دولتي است در حالي كه سازمان تعاون روستايي و بخش خصوصي هم در خريد گندم مشاركت دارند.

 
ناصر توكلي با اعلام اين خبر اظهار داشت: آمارهايي كه در رسانه‌ها در مورد خريد تضميني گندم منتشر مي‌شود مربوط به خريد دولتي است در حالي كه سازمان تعاون روستايي و بخش خصوصي نيز به عنوان مباشر خريد عمل مي‌كنند.

معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي افزود: با رصد از مراكز خريد تا هفتم تير، 3 ميليون و 790 هزار تن گندم از كشاورزان خريداري شده كه 2 ميليون و 220 هزار تن توسط بخش دولتي و يك ميليون و 489 هزار تن توسط بخش خصوصي بوده است.

توكلي تأكيد كرد: همچنان كه قبلاً هم اعلام شده است در صورتي كه برنامه خريد تضميني به درستي انجام شود امسال 8 تا 9 ميليون تن گندم از كشاورزان خريداري خواهد شد.

وي در پاسخ به اينكه تاكنون خريد گندم نسبت به سال گذشته چه وضعيتي دارد؟ گفت: ميزان گندم خريداري شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته 62.7 درصد و نسبت به سال 90، 24.7 درصد افزايش نشان مي‌دهد.

توكلي با اشاره به وضعيت مناسب خريد تضميني گفت: در حالي كه پيش‌بيني شده بود از استان خوزستان يك ميليون و 300 هزار تن گندم خريداري شود اما تاكنون يك ميليون و 371 هزار تن خريداري شده است.

وي همچنين ادامه داد: پيش‌بيني خريد 700 هزار تن گندم از استان گلستان نيز تاكنون 660 هزار تن محقق شده و همچنان ادامه دارد.

معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: با توجه به ميزان خريدي كه تاكنون انجام شده است در بسياري موارد فراتر از پيش‌بيني بوده است.

وي ادامه داد: هنوز برداشت در  10 استان كشور آغاز نشده است و در استانهاي گرمسير هم تحويل گندم ادامه دارد.

به گزارش فارس، امسال دولت علاوه بر نرخ هر كيلو 720 تومان خريد تضميني گندم، مصوب كرد كيلويي 50 تومان هم هزينه حمل پرداخت شود كه در پرداختي‌هاي كشاورزان لحاظ نشده است.

همچنين گزارش خبرنگار فارس حاكي است، بخش خصوصي گندم كشاورزان را كيلويي 780 تا 850 تومان خريداري مي‌كند و همين عامل باعث شده است تا حدودي انگيزه كشاورزان براي تحويل گندم به بخش دولتي كمرنگ شود.

منبع :خبرگزاري فارس

تعداد مشاهده خبر248 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal