افزایش 1 میلیون تنی تولید برنج در سال جاری/ امسال نیازی به واردات نداریم.
1398/07/21

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: میزان تولید برنج سفید کشور به دو میلیون و 900 هزار تن رسید که بر اساس آمار رسمی مرکز آمار، نیاز سالانه کشور به برنج نیز همین میزان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای عبدالمهدی بخشنده افزود: بر اساس آمار رسمی مرکز آمار ، سرانه مصرف هر نفر، 35 کیلوگرم است و بر اساس نیاز جمعیت 83 میلیونی کشور، تولید دو میلیون و 900 هزار تن برنج، کافی است و نیازی به واردات برنج نخواهیم داشت.

وی گفت: با تلاش کشاورزان و منابع خوب آبی امسال، همچنین برنامه ریزی و تدارکات خوب در زمینه نهاده‌های مورد نیاز تولیدکنندگان، وضع تولید برنج در سال زراعی جاری بسیار مناسب بوده که حدود یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی از این میزان تولید به همراه داشته است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: هم اکنون برداشت برنج در استان‌های شمالی به پایان رسیده است و در سایر استان‌ها نیز مثل خوزستان که امسال بارش مناسبی داشتیم سطح زیر کشت برنج گسترده و تولید نیز بسیار خوب است و برداشت برنج در این استان نیز از 15 آبان شروع می‌شود.

آقای بخشنده گفت: در 6 ماهه نخست امسال، حدود 960 هزار تن برنج وارد شده است که بخشی از آن، توزیع و بخش دیگر را می‌توانیم به عنوان ذخایر راهبردی ذخیره کنیم.

وی افزود: برنج از طرح‌های ستاد اقتصاد مقاومتی وزارتخانه بوده که در برنامه‌ای به ستاد اقتصاد مقاومتی ارائه و مصوب شده است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برنج شمال که برداشت آن به پایان رسیده از لحاظ کمیت و کیفیت بسیار مطلوب است و درصد برداشت برنج در شمال نیز در مقایسه با پارسال افزایش یافته است که امیدواریم با توجه به افزایش تولید تا حد برطرف کردن نیاز، مردم نیز از تولید داخلی استفاده کنند.

آقای بخشنده افزود: متوسط سطح زیر کشت برنج در سه سال گذشته در کشور، حدود 600 هزار هکتار بوده که در سال جاری در برخی استان‌ها سطح زیر کشت برنج افزایش یافته و به 830 هزار هکتار رسیده است که نشان می‌دهد 230 هکتار افزایش زیر کشت داشتیم و بر این اساس یک میلیون تن بیشتر برنج تولید شده است و نیازی به واردات نداریم.

وی گفت: عمده واردات برنج را بخش خصوصی انجام می‌دهد و مقداری از واردات برنج در دست شرکت بازرگانی دولتی است که بر اساس تولید امسال بخشی از واردات برنج برای تامین ذخایر راهبردی استفاده خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی درباره میزان سطح کشت برنج در سال آینده نیز گفت: اگر سال آینده بارش خوب باشد با برنامه ریزی وزارتخانه های جهاد، نیرو و صمت درباره سطح زیر کشت در سال آینده تصمیم گیری می‌شود.

آقای بخشنده تاکید کرد: دستاورد تولید برنج در سال جاری در یک تا دو دهه اخیر بی سابقه بوده است.

وی گفت: میزان تولید برنج در سال زراعی گذشته، دو میلیون و 100 هزار تن و میزان واردات برنج نیز پارسال، یک میلیون و 680 هزار تن بوده است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: امسال میزان تولید برنج به دو میلیون و 900 هزار تن رسیده است و فقط در نیمه اول سال قبل از کشت و برداشت برنج، 960 هزار تن برنج وارد شده است که بخشی از آن توزیع و بخش دیگری به عنوان ذخایر راهبردی استفاده خواهد شد.

آقای بخشنده گفت: امسال 42 درصد تولید برنج بیشتر شد، که به طور متوسط 12 درصد در گیلان و مازندران و 30 درصد دیگر در سایر استان‌ها به دلیل افزایش زیر کشت تولید برنج داشتیم.

فراهم شدن تدارکات کشت 6 میلیون هکتار گندم

وی گفت: برای کشت 6 میلیون هکتار گندم، برنامه ریزی و تدارکات لازم برای کشاورزان در زمینه تأمین بذر، کودشیمیایی، سموم علف کش و ماشین آلات، شده است.

بخشنده افزود: تاکنون 350 هزار هکتار کشت گندم انجام شده و کشت گندم به سرعت ادامه می‌یابد که امیدواریم با کشت 6 میلیون هکتار گندم، بیشتر از 14 میلیون تن تولید در این بخش داشته باشیم.

وی گفت: با توجه به این که زمان کشت محصولات پاییزه گندم، کلزا، جو و چغندرقند است، افزود: برای کشت کلزا که یکی از دانه‌های مهم روغنی است و گندم و کلزا هر دو جزو برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است برنامه ریزی لازم در این زمینه نیز انجام شده که حداقل 500 هزار هکتار کشت دانه‌های روغنی داشته باشیم و بتوانیم 600 تا 700 هزار تن دانه‌های روغنی به خصوص کلزا برداشت کنیم.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این که در زمینه کلزا وابستگی ما زیاد است گفت: برنامه‌ای به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای توسعه بیشتر کشت کلزا ارائه کرده ایم.

آقای بخشنده افزود: در سال 93 تولید کلزا در کشور 60 هزار تن بود که با تلاش کشاورزان و همکاران، امسال به 400 هزار تن رسید و براساس برنامه ریزی برای سال آینده، این رقم به 700 تا 800 هزار تن تولید کلزا افزایش خواهد داشت که با همت کشاورزان امیدواریم به دستاورد مهمی در زمینه کشت کلزا دست یابیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی

تعداد مشاهده خبر291 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal