درخواست 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا
20 هزار میلیارد ریال درخواست تسهیلات مورد نیاز متقاضیان آسیب دیده از کرونا در بخش کشاورزی تا کنون از استان ها دریافت شده است.
1399/05/20

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این خبر گفت: از  تعداد درخواست‌های ارائه شده تاکنون، 2677 در خواست با مجموع 1881 میلیارد ریال از سوی افراد بیمه شده در کسب و کارهای کشاورزی خسارت دیده از ویروس کرونا در سامانه "کارا" تا کنون برای دریافت تسهیلات با کارمزد 12 درصدی ثبت نام کرده اند.

محمد خالدی افزود: درخواست فعالان فاقد بیمه در کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا برای تسهیلات نیز در استان های کشور به 17 هزار و 621 نفر رسیده است.

وی اظهار کرد: از تعداد درخواست های ثبت شده در سامانه کارآ 2270  فقره پرونده با مبلغ 1581  میلیارد ریال و با اشتغال 13 هزار و 308  نفر در مرحله بررسی بانک عامل بوده و مبلغ 35.5  میلیارد ریال تا کنون به آنها تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 15 درصد ثبت نام ها برای دریافت تسهیلات اشخاص بیمه شده در کسب و کارهای آسیب دیده بخش کشاورزی از استان مازندران، 10 درصد اردبیل و 7 درصد استان آذربایجان غربی و کمترین ثبت نام ها مربوط به قم بدون ثبت نام و سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی است.

وی در عین حال تصریح کرد: بیشترین درخواست برای دریافت تسهیلات بانکی با کارمزد 12 درصدی برای زیر رسته های مرغداری با 43 درصد، پرورش مرغ 17 درصد و کشتارگاه های طیور و مرغ 14 درصد و کمترین برای زیر رسته های پرورش بوقلمون،پرورش بلدرچین و فروش خرده فرآورده های دریایی بدون ثبت نام بوده اند.

خالدی درباره چگونگی روند پرداخت تسهیلات به اشخاص بیمه نشده در کسب و کارهای کشاورزی نیز گفت: تا کنون 21  استان 17 هزار و 621 درخواست اشخاص بیمه نشده به مبلغ 20588 میلیارد ریال تسهیلات  به وزارت جهاد کشاورزی فرستاده اند و این اسامی را برای بارگذاری در سامانه کارآ ارسال کرده ایم.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد که کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا با عنوان رسته چهاردهم در خرداد ماه به فهرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای ثبت نام در سامانه کارآ و به منظور دریافت تسهیلات برای اشخاص بیمه شده و فعال در این واحد های تولیدی اضافه شد.

وی رسته چهاردهم کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا را شامل واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادر گوشتی، مراکز تولید محصولات گلخانه ای سبزی و صیفی جات صادراتی و مراکز تولید عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی عنوان کرد.

خالدی گفت: با وجود زمان محدود برای متقاضان بخش کشاورزی، میزان درخواست ها در حوزه کشاورزی برای دریافت تسهیلات در حال افزایش است و با این حال فرآیندهای بارگذاری و پرداخت تسهیلات در بانک ها به کندی پیش می‌رود.

وی یکی از مهمترین دلایل کندی پرداخت تسهیلات را عدم تخصیص منابع تسهیلاتی کرونا به بانک کشاورزی به عنوان تنها بانک تخصصی بخش کشاورزی دانست و تاکید کرد: درخواست افزوده شدن بانک کشاورزی به فهرست بانک های عامل و تخصیص منابع بخش کشاورزی به این بانک به بانک مرکزی ارسال و قول مساعد برای این کار داده شده است.

تعداد مشاهده خبر622 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal