دستیابی ایران به رکورد تولید 2.9 میلیون تن برنج در سال جاری
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش سطح روان آب ها در مناطق مستعد جنوب کشور، تولید محصول برنج در سال زراعی جاری به 2 میلیون و 900 هزار تن رسیده است، که با برآورد انجام شده میزان مصرف این محصول سالانه به طور متوسط سه میلیون و 200 هزار تن است.
1398/07/20

به گزارش ایانا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز در همایش کشت پاییزه کشاورزان این استان از افزایش 42 درصدی تولید برنج در کشور خبر داد و افزود: این رکورد برای نخستین بار در بخش تولید محصول برنج به ثبت رسیده است.

این مسوول تصریح کرد: در صورت خودکفایی پایدار این محصول پرمصرف و حذف واردات آن، سالانه بیش از 1.1 میلیارد دلاری صرفه جویی‌ارزی برای کشور به ارمغان می‌آورد.

تولید 14میلیون تن محصول گندم در کشور در سال زراعی جاری در کشور

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی همچنین از تولید 14 میلیون تن محصول گندم در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: این در حالی است که میزان مصرف گندم کشور سالانه 11.5 میلیون تن است.

وی، با اشاره به تامین 460 هزار تن بذر اصلاح شده گندم در سطح کشور برای کشت پاییزه امسال کشاورزان، تاکید کرد: در توزیع بذر محصول گندم و کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان هیچ محدودیتی وجود ندارد.

پیش بینی تولید 750 هزار تن محصول کلزا در کشور

کشاورز، به افزایش تولید محصول دانه روغنی کلزا از 60 هزار تن به 360 هزار تن در سال زراعی گذشته اشاره کرد و افزود: با سیاست‌های جدید دولت در افزایش تولید دانه‌های روغنی، سال زراعی آینده تولید محصول کلزا به بیش از 750 هزار تن خواهد رسید.

وی، میزان صادرات محصولات کشاورزی به خارج از کشور در سال گذشته را 6.5 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: بخش عمده صادرات محصولات باغی پسته، سیب درختی، انگور و خرما و عمده محصولات زراعی صادراتی سبزی و صیفی‌جات بوده است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه خودکفایی در محصول گندم را در چند سال آینده بدون افزایش سطح زیر کشت این محصول در کشور تضمین می‌کنیم، اظهار داشت: باید تلاش کنیم میزان بهره‌وری محصول را در سطح زیر کشت بالا ببریم، بالا بردن بهره‌وری محصول هم به سود کشاورز است و هم تولید ناخالص کشور را بالا می‌برد.

وی میزان شکر مورد نیاز در کشور را 2 میلیون و 200 تُن در سال عنوان کرد و گفت: در سال 96 با تولید 2 میلیون تُن شکر به مرز خودکفایی رسیدیم.

کشاورز با بیان اینکه از 70 درصد خاک زراعی کشور تنها یک درصد آن دارای ماده آلی است، یادآور شد: باید تلاش کنیم با بالابردن ماده آلی در خاک، بهره‌وری در اراضی کشاورزی را افزایش دهیم.

گفتنی است؛ معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و هیات همراه در این سفر از مزرعه گلدره شهر فرخشهر از توابع شهرستان شهرکرد در سطح 30 هکتار کشت کلزا و مزرعه شهر بلداجی از توابع شهرستان بروجن در سطح 100 هکتار کشت کلزا بازدید کردند.

تعداد مشاهده خبر123 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal