ضرورت تخصیص به موقع اعتبارات برای مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی
1395/03/11
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی اعلام کرد: تا کنون اعتباری از محل ماده (25) آیین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور در اختیار بخش کشاورزی قرار نگرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس سید محمد موسوی در نخستین گردهمایی سراسری مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: در ماده (25) آیین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور آمده که نزدیک به 5 درصد اعتبارات استانی باید در زمینه مدیریت بحران در قالب سرفصل مجزا، منفک شود و در اختیار مدیریت بحران قرار گیرد، در حالی که هیچ اعتباری از این محل در اختیار بخش کشاورزی استان ها قرار نگرفته است.
وی ابراز امیدواری کرد که امسال در تامین اعتبار و پشتیبانی مالی استان ها، از این ماده قانونی در بخش کشاورزی در زمینه مدیریت بحران استفاده شود.
موسوی در مورد میانگین خسارات در زیر بخش های کشاورزی در سال 92 تا 94 خاطر نشان کرد: طی این سال ها میانگین خسارات به بخش زراعت 27 درصد، باغبانی 44 درصد، دام، طیور و آبزیان 8 درصد، منابع طبیعی 19 درصد و آب و خاک 2 درصد بوده است.
وی میزان خسارات وارده بر اثر خشکسالی به بخش کشاورزی در سال های 92 تا 94 را 41 درصد، سرمازدگی و یخبندان 35 درصد، سیل، طوفان و تگرگ 16 درصد، آفات دام و امراض 5 درصد و صاعقه و آتش سوزی را 3 درصد عنوان کرد.
موسوی در همین حال گفت: میزان خسارات اعلام شده به سازمان مدیریت بحران کشور از سوی بخش کشاورزی در سال 93 حدود 8 هزار میلیارد تومان و در سال 94 نزدیک به 7300 میلیارد تومان بوده است.
وی مدیریت مخاطرات در بخش کشاورزی را نیازمند، دانش، آمار، اطلاعات، شناخت دقیق تر و سریعتر،پیش بینی و پیشگیری عالمانه دانست و تصریح کرد: دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی نیز بنا به ضرورت و پیش بینی و پیشگیری مخاطرات ایجاد شده است.
موسوی از تدوین طرح جامع مدیریت مخاطرات و بحران بخش کشاورزی خبر داد و گفت: این طرح با همکاری معاونت های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی و موسسه پژوهش های بنامه ریزی،اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی تهیه شده است.
وی افزود: این طرح در نیمه دوم سال جاری نهایی خواهد شد.
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی، مدیریت یکپارچه و هماهنگ، کاهش مخاطرات، پشتیبانی و هماهنگی در تهیه و اجرای طرح ها، استفاده از ظرفیت های ملی و بین المللی و بهره برداری از ظرفیبت تشکل ها را از سیاست های این دفتر برشمرد.
وی ادامه داد: ایجاد نظام مدیریت جامع اطلاعات، استقرار سامانه پیش بینی، هشدار و پیشگیری خشکسالی و سرمازدگی، استقرار سامانه هشدار و تجهیز ناوگان اطفای حریق جنگل ها و مراتع از برنامه های اولویت دار این دفتر است.
موسوی در عین حال کاهش نقش سازمان مدیریت بحران در تصویب و تخصیص منابع، پیچیده شدن فرآیند تصویب و تخصیص منابع، عدم تخصیص به موقع و 100 درصدی اعتبارات مصوب، متناسب نبودن میزان خسارات مخاطرات با میزان منابع اختصاصی و در اولویت نبودن بخش کشاورزی در توزیع تخصیص اعتبارات مصوب را از جمله چالش های موجود در حوزه کشاورزی برشمرد.
وی خاطر نشان کرد: تنها 30 تا 40 درصد منابع مصوب استانی در اختیار بخش کشاورزی قرار می گیرد.

تعداد مشاهده خبر335 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal